PROBĚHLÉ AKCE

WEBINÁŘ s Bc. Kateřinou Plačkovou, CCRP, CCFT

Na podzim proběhl navazující webinář, který se zabýval Nejčastějšími fyzioterapeutickými nálezy na pánevní končetině.  

Webinářem opět provedla Bc. Kateřina Plačková, CCRP, CCFT 

Katky mnohaleté zkušenosti Vám nabídly komplexní pohled, v němž se propojovaly jednotlivé nálezy a jejich možné příčiny postihující pánevní končetiny. 

Neopomíjeným tématem byly svaly, ale také i klouby. Webinář byl opět doplněn o případová videa. 


WEBINÁŘ s Bc. Kateřinou Plačkovou, CCRP, CCFT

V červnu proběhl další webinář, který byl přístupný i pro nečleny UNIFYZ.

Webinářem provedla Bc. Kateřina Plačková, CCRP, CCFT. Tématem webináře byly Nejčastější fyzioterapeutické nálezy na hrudní končetině.

Díky Katčině mnohaleté zkušenosti Vám nabídla komplexní pohled, v němž propojila nálezy na hrudní končetině s možnými příčinami. Společně jste se podívaly nejen na svaly, ale i klouby. V rámci webináře nechyběla ani názorná případová videa.  

2. KONGRES veterinární fyzioterapie UNIFYZ

24. - 25. února 2024 v hotelu Akademie Naháč v Choceradech proběhl 2. kongres veterinární fyzioterapie pod záštitou unie fyzioterapeutů zvířat ČR UNIFYZ. 

Ani tento kongres se neobešel bez vzdělaných a certifikovaných odborníků, kteří předávali své dovednosti a zkušenosti našim posluchačům. Naše pozvání přijali i zahraniční specialisté, kteří představily další zajímavá témata. 

Jedním z nich byl MVDr. Ondřej Horák, který v sobotu zahájil náš kongres přednáškou o srovnávací anatomii psa a kočky. Poukázal na důležité anatomické rozdíly mezi těmito zvířaty. 

Na tuto přednášku dále navázala Klára Vodičková Barassoóvá, CPCFT, která představila téma - Kočky na rehabilitaci: Jak k nim co nejlépe přistupovat. Zaměřila se na jejich psychickou pohodu, na to jak je nejlépe motivovat a jak jim co nejvíce zpříjemnit fyzioterapeutické ošetření. 

Následovaly jednotlivé kazuistiky z fyzioterapie koček, kterými nás provedly MVDr. Sabina Blahutová; MVDr. Michaela Mruvčinská, CertCAAAPR a Michaela Soukupová, CSART. Přestavily různé případy kočičích problémů a prezentovaly jejich řešení a průběh fyzioterapeutického ošetření. 

Po kratší pauze bylo na čase představit zkratku IGP. Tímto tématem nás provedly odbornice mjr. Ing. Jitka Jozová a prap. Hana Jelínková. Představily jednotlivé disciplíny, které jsou součástí IGP. Nechyběly ani video ukázky, které byly velmi prospěšné pro lepší pochopení tohoto sportu. 

V návaznosti na tuto přednášku představila Bc. Kateřina Plačková, DiS., CCRP, CCFT Kompenzační cvičení pro IGP psy. Popsala jednotlivé cviky, kterými se může ulevit pohybovému aparátu a předcházet se patologickým stavům a zraněním. V dalším přednáškovém bloku také poukázala na nejčastější fyzioterapeutické nálezy, které se u těchto psů vyskytují. Upozornila na patologie spojené s IGP a jejich vlivem na pohybový aparát psa. 

Dr. Silvia Meggiolaro zakončila sobotní přednáškový den prezentací na téma: Akutní vs chronické stavy - vazy, šlachy, svaly a MLS laserová terapie. Představila konkrétní případy a jejich možnosti řešení pomocí terapie laserem MLS. 

Nedělní den zahájila MVDr. Marie Procházková, která nás provedla přednáškou na téma: Deformity páteře. Představila nejčastější nálezy, jejich závažnost a vliv těchto patologií na život zvířete. 

Bc. Kateřina Plačková, DiS., CCRP, CCFT v návaznosti na předešlou přednášku popsala možnosti rehabilitace při vertebrálních deformitách. Popsala nejčastější nálezy na páteři a jejich následnou rehabilitaci, kde nabídla různé způsoby řešení. 

Přednášku na téma: Výživa a zdraví pohybového aparátu přednesl Dr. Ing. Martin Kváš, CSc. Poukázal na důležitost vhodné a vyvážené stravy. Dále zmínil jak důležitý je její vliv na muskuloskeletální systém zvířat. 

Celý kongres zakončila Mgr. Tereza Hrušková, která přednesla prezentaci na téma: Péče o duševní zdraví - Jak nezapomenout na sebe. Kladla důraz na to, že nesmíme zapomínat na naši psychickou pohodu. Popsala příkladové stresové situace a řešení jak s těmito problematickými okolnostmi bojovat nebo se jim vyvarovat. 



Závěrem chceme ještě jednou poděkovat přednášejícím, našim sponzorům a partnerům, neméně pak také všem účastníkům. Kongres byl skvělým místem na nová setkání, vyměňování zkušeností a po celou dobu panovala velmi příjemná kolegiální atmosféra.

Těšíme se na další společné setkání.


WEBINÁŘ s MVDr. Kašparem

V lednu se konal webinář dostupný i pro nečleny.

Webinářem provázel MVDr. Radek Kašpar, a téma Komunikace s klienty.

MVDr. Kašpar úspěšně absolvoval na Fakultě veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně v roce 1989. 

Po konci studií vyzkoušel všechny možnosti, které nabízí veterinární medicína - práce na veterinární klinice v Bratislavě či vlastní praxe v Brně. 

Mimo jiné i uvedení veterinárních diet Mars na trh nebo výuka na Veterinární a farmaceutické univerzitě. Absolvoval studijní pobyty v Kodani a Utrechtu. Poté založil firmu Vetart, která se věnuje odborným veterinárním překladům a tlumočení, konzultaci v oblasti managementu a komunikace pro veterinární praxe a také tématu psychohygieny veterinářů. Jeho přednášky jsou postaveny na praktickém přístupu ke zlepšení praxí tak, aby kolegové mohli různé tipy okamžitě využít. 


WEBINÁŘ: Diskuze nad Vašimi dotazy

V prosinci 2023 se konal webinář, který byl přístupný i pro nečleny UNIFYZ. 

Bc. Kateřina Plačková, DiS., CCRP, CCFT, která vedla tento webinář zodpovídala Vaše dotazy. Probírali se komplikovaní pacienti a společně se hledalo řešení jejich problémů. 

Webinář byl obohacen i o konkrétní případovou kazuistiku, kde se řešila fraktura páteře u velkého psa. 


WEBINÁŘ S MVDr. Koller

V listopadu se konal první webinář přístupný také pro nečleny UNIFYZ. 

Webinářem provázela MVDr. Nikola Koller, na téma Králík i fyzioterapeuta. co bychom měli vědět?

Nikola se věnuje medicíně drobných savců. klinika, na které působí získala jako první v ČR ocenění Rabbit Frinedly Clinic. 

S MVDr. Koller jste se mohli setkat na našem 1. kongresu, kde přednášela témata zaměřené právě na králíky. Vzhledem k pozitivním ohlasům a prosbě členů o opakování přednášky pro ty, kteří se kongresu nemohli, jsme MVDr. Koller poprosili o zopakování přednášky. Ta byla aktualizována, takže v ní i loňští účastníci kongresu nalezli nové informace.


WEBINÁŘE

V tomto roce proběhly kromě webinářů o výživě ještě další tři webináře. 

Dubnový webinář od MVDr. Sabiny Blahutové byl zaměřen na Biomechaniku pánevní končetiny.

Tématem květnového webináře od MVDr. Michaely Mruvčinské byla Rehabilitace geriatrického pacienta. 

Srpnovým webinářem Vás provedla Bc. Kateřina Plačková, Dis., CCRP, CCFT na téma Rehabilitace nerologického pacienta.


STECCO ANIMAL FASCIAL MANIPULATION

V lednu 2023 jsme zorganizovali první kurz fasciální manipulace pro zvířata v České Republice. Lektory kurzu byli Tuulia Luomala a Mika Pihlman z Finska. 

Účastníci kurzu zaměřeného na psy se seznámili s touto metodou, jejíž základem je precizní diagnostika specifických bodů fasciálního systému a jejich vyhodnocení, od kterého se poté odvíjí konkrétní ošetření. Tuto terapii lze využít jak u chronických, tak i akutních pohybových problémů a díky dosahu nejen do funkce, ale i do struktury systému pojivové tkáně sklízí tato technika naprosto excelentní výsledky. 


CYKLUS PŘEDNÁŠEK A SCHŮZE UNIFYZ

V březnu 2023 proběhl jednodenní přednáškový den. Tématem byla hrudní/ horní končetina.

Lidská fyzioterapeutka Kateřina Hošková popsala a prakticky ukázala, jak se můžeme starat o svoje         nástroje - ruce. 

Další dvě přednášky v podání Sabiny Blahutové a Kateřiny Plačkové se už věnovaly psí hrudní končetině - její biomechanice a nejčastějším nálezům. 


CYKLUS WEBINÁŘŮ O VÝŽIVĚ

Od září 2022 až do března 2023 proběhl ve spolupráci s VAFO Praha s.r.o. cyklus webinářů o výživě psů. Přednášejícím byl Dr. Ing. Martin Kváš CSc. 


1. KONGRES veterinární fyzioterapie UNIFYZ

3.- 4. září 2022 v hotelu Akademie Naháč v Choceradech proběhl 1. kongres veterinární fyzioterapie pod záštitou Unie fyzioterapeutů zvířat ČR UNIFYZ. 

Bylo nám velkou ctí přivítat na české fyzioterapeutické scéně hned několik zahraničních odborníků jak z Dánska, tak například z Itálie. 




Jedním z nich byl Christian Hembo, CCRP, který v sobotu zahájil náš kongres přednáškou o metodě reciproční inhibice antagonistů. V návaznosti na toto téma v neděli dopoledne vedl velmi zajímavý praktický workshop.

Naše pozvání přijali také italští odborníci Biomed. Ing. Giacomo Granozio a Dr. Francesca Rosso, kteří nás uvedli do laserové terapie MLS® a jejího využití např. v akupunktuře. Dr. Francesca Rosso předvedla laserpunkturu v akci a seznámila nás se základy tradiční čínské medicíny.

Neméně zajímavým tématem nás provedli MUDr. Šimon Cipro a Bc. Kateřina Plačková, Dis., CCRP, CCFT, kteří svou přednášku zaměřili na rychle vyvíjející se tahové sporty, jejich náročnost na přípravu psa a následně nejčastější problémy pohybového aparátu z pohledu fyzioterapeuta.

Snad poprvé v ČR se přednášelo i o králících. Následující blok přednášek byl věnován právě králičí fyzioterapii: Jak se připravit na králičího pacienta, jaké jsou anatomické odlišnosti od psů a koček a nejčastější onemocnění u králíků. Přednášejícím byla MVDr. Nikola Sádovská, která se specializuje na medicínu drobných savců. S příklady ze své praxe nás seznámily MVDr. Michaela Mruvčinská, CertCAAPR a Aneta Vázlerová.

V neděli jsme se po ranním workshopu ponořili do světa neurologie. MVDr. Tomáš Pešina nás provedl nelehkou problematikou poranění brachiálního plexu. Bc. Kateřina Plačková, DiS., CCRP, CCFT na něj navázala představením možností, které se nám v rámci rehabilitace nabízejí.

Odpolední část zahájil po obědové pauze Dr. Ing. Martin Kváš, CSc. svou inspirativní přednáškou o výživě psa od štěněte až ke sportovci.

Pozváni účastnit se kongresu přijali také majitelé firmy Invalidní vozíky Monty. Všichni si uvědomujeme, že rehabilitace není vždy účinná a je skvělé vědět, jaké možnosti můžeme klientům nabídnout dále. Invalidní vozíky pro zvířata posouvají hranice možné péče o nechodící pacienty.

Víkendový kongres ukončil svou přednáškou Marek Micorek, který představil možnosti využití elektromagnetických pulzů ve fyzioterapii zvířat.


Závěrem chceme ještě jednou poděkovat přednášejícím, našim sponzorům a partnerům, neméně pak také všem účastníkům. Kongres byl skvělým místem na nová setkání, vyměňování zkušeností a po celou dobu panovala velmi příjemná kolegiální atmosféra.

Těšíme se na další společné setkání.